Quality - a girls best friend!
 
www.diamondequestrian.co.uk
Horse Livery, Competition horses, Equi services & Shows
 
 
Diamond Equestrian Home Page
All about Diamond and Livery ect
 
 
Diamond Equestrian - Meet the Liverys!!
Diamond Equestrian livery page
 
 
Kym's equi services
teaching, clipping, competition riding, breaking and schooling, show preperation, exam training
 
 
Diamond Events - diary dates!
Fixtures for the season
 
 
Dressage Schedule
Schedule for Dressage
 
 
Combined Training
combined training - dressage with jumping
 
 
Clear round jumping schedule
Schedule for Clear round jumping
 
 
Clear round arena fun eventing schedule
Schedule for Clear round arena fun eventing
 
 
BIG Fun show, dog classes & carboot
schedules
 
 
MINI SHOWJUMPING SHOW
Winter fun showing and s.j show
 
 
Express Eventing
Express Eventing
 
 
Adult, Teen and Childrens Instuctional Camp.
Instructional courses at Diamond Equestrian
 
 
XC jumps gallory
xc jumps we have at diamond!
 
 
Dressage Champions Hall of Fame
Dressage Champions Hall of Fame
 
 
Times and results for 2020
Times and Results for 2018
 
 
Entry Form
Entry form for shows
 
 
Contact us!
Phone number, email address
 
 
Links
Websites you may be interested in
 
 

Times and results for 2020

Sun 20th Sept = Dressage show RESULTS


Well done everyone.x


Class 1 = Intro A Childrens Class - lead rein welcome

1st = Esmai Laxton & Samson
2nd = Rose Wallace & Saltre delihtfully famous
3rd = Caleigh Baker & Molly
4th = Grace Simmonds & Whispering Bonnie

W/D Lyra Roulston & Crumpwell Blue Lukey 




Class 2 = Intro B

1st = Ella Ross & Sienna 62.4%
2nd = Keily Laxton & King Bert 62.2%
3rd = Kirsty Moore & Hugo 62%
4th = Sarah Frisby & Head of the Class 62%
5th = Laura Shardlow & Dashanti 60.4%
6th = Tracey Taylor & Zirkoon 60%
7th = Jessica Humphry & Hugo 58.7%
8th = Jamie Andrews & Primitive Indiana D 58.5%



Class 3 = Intro C

1st = Louisa Bennett & Elvis 63.7%
2nd = Alena Berry & Princess Buleria 63%
3rd = Roxie Brown & Inglenooks Jolene 61.1%
4th = Sarah Smith & Riley 59.1%

W/D = Helena Barnes & Fen Rise Rouet 



Class 4 = Prelim 7

1st = Natasha Kemp & May Flower Dream 69.1%
2nd = Lucy Wolfe & Merlin 63.4%
3rd = Rebecca Marston & Foggy Luck of Irish 62.7%

4th = Alena Berry & Princess Buleria 61.8%
5th = Louisa Bennett & Elvis 61.6%
6th = Rebecca Holmes & Le Cheile Courage 61.4%
=7th = Sarah-Jane Houghton & Samson 60.5%
=7th = Roxie Brown & Inglenooks Jolene60.5%
9th = Chantelle Martin & Genies Wish 60.2%
10th = Chelsea Martin & Herbee 60%
11th = Ella Ross & Sienna 58.2%
=12th = Jessica Humphry & Hugo 57.5%
=12th = Sarah Smith & Riley 57.5%

W/D = Catherine Birch & Tilley 
W/D = Helena Barnes & Fen Rise Rouet



Class 5 = Prelim 18

1st = Natasha Kemp & May Flower Dream 68.3%

2nd = Amiee Lewis & Wishmaker 67.9%
3rd = Liz Mason & Frosty 66%
4th = Grace Jacques-Smith & Clearly Mad 65.6%
5th = Louise Thorp & Coolgrange Desert 65%
6th = 
Rob Dunk & Saundby Park 63.8%
7th = Jamie Andrews & Rhiwderin Tonto 61.2%
8th = Rebecca Holmes & Le Cheile Courage 60.2%

W/D Louisa Bloore & Rosehill Charlie



Well done everyone.x





Sun 15th March = Dressage Results


Class 1 = Intro A

1st = Alisha Woodhouse & Robbie 65%
2nd = Shirley Clare & Carnegie 63.9% 
3rd = Sarah Smith & Riley 63.9%
4th = Bryony Thurlow & Fanache An Spailpin 60.4%



Class 2 = Intro B

1st = Grace Jacues-Smith & Dolski 65.9% 
2nd = Nikki & Brave Ambition 59.6%
3rd = Bryony Thurlow & Fanache An Spailpin 58.9%
4th = Helen Depledge & Grittleton Kitty 58.5%



Class 4 = Prelim 12

1st = Amiee Lewis & Zara 66.1%
=2nd = Becky Smith & Magic 64.8%
=2nd = Alison Pearce & Precious Mildred 64.8 %
4th = Beth Spencer-Seare & Primitive Indianna D 63.5%
5th = Nikki & Brave Ambition 57.8%



Class 5 = Novice 24

1st = Emma Leslie & Holme Grove Carnegie 73.9%
2nd = Becky Smith & Magic 71.1%
3rd = Alison Pearce & Precious Mildred 63.3%

W/D = Louisa Bloore & Rosehill Charlie




Well done everyone.x




Text-only version of this page  |  Edit this page  |  Manage website  |  Website design: 2-minute-website.com